Emilia Dziubak należy chyba do najczęściej wymienianych przez rodziców ulubionych ilustratorów książek dla dzieci. Trzeba przyznać, że jej dzieła są niesamowicie klimatyczne i mają to „coś”. „Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt” to nasza pierwsza książka tej autorki i jest w całości napisana i zilustrowana przez nią. Jeśli szukacie książki z efektem „wow” dla małych, ciekawych świata odkrywców, to właśnie ta może być dobrym wyborem.
O czym mówią „Niezwykłe przyjaźnie…”?
To książka z kategorii przyrodniczej, ale raczej nie znajdziemy tu informacji typowo podręcznikowych. Ba, większość z nich jest zupełnie nieznana znakomitej większości dorosłych osób. To bowiem zbiór oryginalnych ciekawostek z życia zwierząt. Zaskakujących faktów, których być może nie musimy znać, ale ich poznanie zadziwia nas jak niesamowity jest świat. Ich wspólnym mianownikiem są zwierzęce „przyjaźnie”, czyli interakcje i koegzystowanie ze sobą różnych gatunków roślin i zwierząt.
„Niezwykłe przyjaźnie w świecie zwierząt” to nie tylko książka przyrodnicza, jest tu też mały wątek fabularny. Na pierwszej rozkładówce poznajemy kota Homera, który został, hmm, odrobinę zaniedbany przez swojego właściciela. Pusta miska, niewyczyszczona kuweta, posłanko zajęte przez inne koty. Co za zniewaga! Homer obraża się i postanawia wyruszyć w świat w poszukiwaniu nowego przyjaciela. To on nas dalej prowadzi przez fascynujący świat zwierząt i pokazuje różne modele ich współpracy. Na koniec czuje się jednak trochę zmęczony i postanawia wrócić do domu marząc o zaśnięciu na kolanach swojego najlepszego przyjaciela.

Dla kogo jest ta książka?
-> Z pewnością jest to książka dla fanów Emilii Dziubak. Ilustracje są przepiękne, klimatyczne.
-> Dla dzieci lubiących książki obrazkowe. Bo to książka przede wszystkim do oglądania i podziwiania.
-> Dla małych przyrodników. Dzieci, które interesują się przyrodą i zwierzakami będą miały tu dużo frajdy, poznają nowe, czasami dziwne gatunki zwierząt i różne fascynujące ciekawostki.
-> Dla uczniów, do samodzielnego oglądania i czytania. Na końcu znajdą też test „Jakim przyjacielem jesteś?”
-> Dla przedszkolaków, do oglądania z rodzicami. Tekst może tu być zbyt trudny, ale można pokazywać i nazywać zwierzaki oraz opowiadać własnymi słowami prostsze ciekawostki. Świetna jest też historia o Homerze. U nas to ulubiona część książki.
-> Dla rodziców. Wiadomo, że część książek dla dzieci kupujemy pod siebie (albo i dla siebie). Ta pozycja powinna się spodobać rodzicom 😉 Dla mnie te wszystkie fakty przyrodnicze były bardzo ciekawe.
-> Jako prezent. To książka, która zachwyca, zarówno pomysłem, jak i wykonaniem. Jeśli szukacie wyjątkowego książkowego prezentu, to jest to świetna opcja.

Od razu też wspomnę dla kogo ta książka nie jest odpowiednia, bo też nie wszystkim musi ona pasować:
-> Dla osób szukających pozycji stricte edukacyjnych. Nie znajdą tu bowiem podstawowych informacji o zwierzętach ani materiału, który odpowiadałby w jakiś sposób programowi szkolnemu. Ponadto ilustracje nie są ani wystarczająco wyraźne ani odpowiednio realistyczne. Ich wygląd czasem nawet jest trochę bajkowy.
-> Dla rodziców, dla których ważny jest realizm na ilustracjach. Wiem, że dla niektórych przedstawienie na przykład roślin z oczami może być nieakceptowalne.
-> Dla tych, którzy szukają czegoś do poczytania. Fakty przyrodnicze średnio się nadają jako lektura na dobranoc, a młodszym dzieciom książkę znacznie lepiej jest opowiadać. „Czytanie” jej z dzieckiem wymaga więc trochę więcej wysiłku i zaangażowania.
-> Dla bardzo wrażliwych dzieci. Fakty dotyczące drapieżników nie należą do tych wygodnych. Jest też trochę naturalistycnych opisów.
Ja osobiście książkę polecam. Czytało nam się ją dobrze, ilustracje i pomysł są świetne. Jeśli szukacie jeszcze czegoś w temacie przyrodniczym to polecam „Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków”, o którym pisałam w jesiennym przeglądzie nowości oraz artykuł o grach edukacyjnych przyrodniczych.


„Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt”, Emilia Dziubak, Nasza Księgarnia 2018, 28 s.
Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.




