Dziś kolejny subiektywny przegląd nowości książkowych dla najmłodszych czytelników. Tym razem mamy same hity, a mianowicie „popis architektury książki” japońskiej autorki (1), książkę obrazkową o wsi, miesiąc po miesiącu (2), książki interaktywne zachęcające do zabawy w teatr (3) oraz serię dla maluchów z pewną bardzo lubianą kotką (4).
Tak jak poprzednio, recenzja wybranej książki ukaże się za dwa tygodnie.
P.S. Recenzję wybranej książki znajdziecie tu: klik
Puk, puk to książka o niezwykłej konstrukcji. Kartonowy arkusz jest ponacinany w taki sposób, że złożony ma kształt pudełka, a rozkładając go odkrywamy kolejne piętra budynku. Po nim wędruje mała dziewczynka, która szuka swojego zaginionego misia. Po drodzę puka do kolejnych drzwi i zagląda do różnych, często bardzo osobliwych mieszkań. Autorką książki jest japońska autorka – debiutantka Kaori Takahashi.
Myślę, że to bardzo ciekawy pomysł na książkę, zarówno konstrukcję jak i temat. Kategoria wiekowa to 2+, tylko zastanawiam się czy książka jest wystarczająco wytrzymała w starciu z tak małymi niszczycielami.
“Puk,puk!”, Ilustracje: Kaori Takahashi, Wydawnictwo: Dwie Siostry, Liczba stron: 42, Cena okładkowa: 39,90 zł
Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik
Recenzję książki znajdziedzie tu: klik
2. Rok na wsi
Rok na wsi, to kolejna książka z serii “Rok w..” Była już część o lesie, o mieście i przedszkolu. Teraz przyszła kolej na wieś. Nareszcie. Temat wsi i wiejskich zwierząt to akurat coś co zawsze podoba się maluchom. Jest tu też duże pole do popisu jeśli chodzi o zmienność w trakcie roku. Bo wraz z przemianami w przyrodzie zmieniają się również rodzaje prac w gospodarstwie i rozrywek po pracy.
Każda z książek w cyklu ma innego ilustratora, tę część narysowała Magdalena Kozieł-Nowak. Jej “Rok na wsi” jest wesoły i dynamiczny, widać dosłownie, że praca wre. Osobiście bardzo mi się ten styl podoba.
Wszystkie książki z tej serii mają grube kartonowe strony, jednak ze względu na dużą ilość szczegółów lepsze będą dla starszych maluchów. Najmłodszych ilustracje mogą jeszcze trochę przytłaczać.
“Rok na wsi”, Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak, Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, Liczba stron: 28, Cena okładkowa: 35,90 zł
Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik
3. Gry i zabawy – Paluszkowa olimpiada, Zabawa w oczka
Zapewne większość z Was zna lub przynajmniej słyszało o książkach Tulleta. To książki interaktywne genialne w swojej prostocie. Dla rodzica czasami jest nie do pojęcia jak taka prosta książka może sprawiać tyle frajdy, przynajmniej dopóki nie kupią jej swojemu dziecku. My jeszcze książek Tulleta nie znamy, te które do tej pory były dostępne, to raczej papierowe wersje dla trochę starszych. Teraz jednak ukazało się pięć całokartonowych książek tego autora. Tworzą one serię “Gry i zabawy”. Trzy z nich przeznaczone są dla dzieci od trzech lat, a pozostałe dwie, które tu prezentuję, dla maluchów od 0 do 3 lat.
Paluszkowa olimpiada – Mamy tu zawodników i różne dyscypliny sportowe. Ale to tylko tło, bo głównymi bohaterami są dziecięce (ewentualnie rodzicielskie) paluszki z wymalowanymi długopisem buźkami, które buszują po specjalnie dla nich wyciętych otworach w książce.
Zabawa w oczka – To tak naprawdę prosta zabawa w teatr. Tu również mamy wycięcia, ale tym razem na oczy. Na kolejnych stronach mamy różne postacie, stwory i zwierzęta, w które jeden z czytających się wciela jako aktor, a drugi jest widzem.
“Paluszkowa olimpiada”, Autor: Hervé Tullet, Wydawnictwo: Insignis, Liczba stron: 14, Cena okładkowa: 26,99 zł
Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik
4. Kicia Kocia i Nunuś. Na spacerze
Kicia Kocia to kolejna seria, która niekoniecznie zachwyca rodziców, ale jest uwielbiana przez dzieci. Sekretem jej popularności są proste teksty i rysunki oraz tematy bliskie każdemu przedszkolakowi. Niestety książeczki o Kici Koci mają papierowe strony i miękką okładkę, dlatego są przeznaczone dla trochę starszych dzieci, właśnie tych w wieku przedszkolnym.
Dla maluchów jednak skierowana jest pokrewna seria Kicia Kocia i Nunuś. Są to w całości kartonowe książeczki z jeszcze prostszą fabułą. Głównymi bohaterami są Kicia Kocia i jej młodszy braciszek Nunuś. „Na spacerze” to kolejna część tej serii. Nunuś, przechadzając się z siostrą, ogląda niezwykle interesujący z jego perspektywy świat.
“Kicia Kocia i Nunuś”, Autor: Anita Głowińska, Wydawnictwo: Media Rodzina, Liczba stron: 14, Cena okładkowa: 12,00 zł
Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik