Przeglądając oferty książek dla maluchów najwięcej zobaczymy małych kartonowych książeczek. Jest tego cała masa, więc z jednej strony jest z czego wybierać, a z drugiej strony zbyt duży wybór nie ułatwia sprawy. W tym artykule pokażę te książeczki, które u nas się sprawdziły i są bardzo lubiane przez Małą Czytelniczkę. Są to bardzo tanie książki, bo ich cena okładkowa nie przekracza 5zł, a kupując przez internet można je nabyć nawet od 2,50 zł.
Dlaczego małe książeczki są fajne?
- Oczywiście takie książeczki są bardzo krótkie i szybko się je czyta. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że najmniejsze dzieci bardzo szybko się nudzą i nie są w stanie skoncentrować się dłużej na jednej rzeczy. My nawet kilkustronicowe książeczki czytamy czasem i na 2-3 razy, bo Mała Czytelniczka stwierdziła w trakcie, że jednak teraz chce czytać inną książeczkę, a po chwili zmieniła zdanie, że jednak znowu tą :).
- Na niewielkiej stronie zmieści się niewiele szczegółów, co czasem też jest zaletą, bo nie rozpraszają nadmiarem ilustracji.
- Są poręczne dla małych rączek, łatwo je podać, podnieść, położyć na półce. Kiedy Mała Czytelniczka chce czytać jakąś małą książeczkę, bez trudu chwyta ją i podtyka mi pod nos :). Z większymi książkami trochę bardziej musi się natrudzić.
- Małe książeczki to często wydania klasyki, czyli genialnych i ponadczasowych wierszy i bajek dla dzieci. Od początku więc można zaznajamiać malucha z świetną literaturą i przy okazji samemu nauczyć się kilku utworów, a to naprawdę się przydaje. U nas na przykład recytowanie niektórych wierszyków bardzo pomaga przy zasypianiu. Nie wiem dlaczego, ale naprawdę tak jest. 🙂
- Są niedrogie. Można kupić kilka pozycji na raz bez nadwyrężania portfela i nie jest aż tak bardzo szkoda jak małe rączki je zniszczą.
Nasze ulubione książeczki
- Jeżyk
Okładka może nie rzuca na kolana, ale w środku jest ładnie i kolorowo. Bardzo króciutka książeczka z rytmicznym wierszykiem Wiesława Drabika
„Jeżyk”
Tekst: Wiesław Drabik
Ilustracje: Agata Nowak
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 6
Cena okładkowa: 3,90 zł
Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik
- Chory kotek
Kto nie zna klasycznego wierszyka Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku. I przyszedł pan doktor “Jak się masz koteczku?…” Ładne wydanie, ilustracje w stylu humorystycznym. A czy wiecie, że autor, Stanisław Jachowicz, to dziewiętnastowieczny poeta i bajkopisarz, który jest uważany za ojca polskiej literatury dziecięcej?
„Chory kotek”
Tekst: Stanisław Jachowicz
Ilustracje: Zbigniew Dobosz
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 8
Cena okładkowa: 4,99 zł
Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik
- Mała syrenka
Tu jest trochę więcej tekstu, ale my go akurat nie czytamy. Największym plusem tej książki są bardzo ładne kolory. Mała Czytelniczka lubi tutaj oglądać syrenki.
„Mała syrenka”
Tekst: praca zbiorowa
Ilustracje: Małgorzata Detner
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 8
Cena okładkowa: 4,99 zł
Polecam również Lokomotywę Tuwima, o której już pisałam recenzję. Była tak intensywnie eksploatowana, że już całkiem się rozpadła.
Lubicie małe książeczki? Co jeszcze polecacie?