Te przyrodnicze zeszyty aktywnościowe przeznaczone są dla trochę starszych dzieci (starsze przedszkolaki lub młodsi uczniowie) i zawierają nieco trudniejsze zadania. Utrzymane są w duchu montessori. Bardzo podoba mi się ich estetyka. Zdecydowanie wyróżniają się spośród dostępnych na rynku książeczek z zadaniami.
Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych to cała seria przyrodniczych ćwiczeń. Dotychczas ukazały się: Owady, Drzewa, Pożywienie, Przyroda w mieście. Teraz dołączyły do nich Ogródek warzywny i Ptaki.
W środku znajdziemy nie tylko zadania, ale też dużo informacji przyrodniczych i ciekawostek. Wśród ćwiczeń znajdziemy zarówno te do wykonania w zeszycie, jak i w terenie. Na końcu każdego zeszytu znajdziemy kilka arkuszy przeznaczonych do wycięcia i naklejenia na odpowiednich stronach. Można powiedzieć, że ta technika wycinania i naklejania jest tu dominująca i wspólna dla wszystkich zeszytów.
Ogródek warzywny
Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Ogródek warzywny, Akademia Mądrego Dziecka, Philippe Godard, Marie-Christine Jacquet, 40 s., oprawa miękka, HarperCollins Polska 2021
Część tego zeszytu poświęcona jest tworzeniu miniogrodu, np. w skrzynce, w worku, na grządce podwyższonej. To trudne zadania, wymagające odpowiednich narzędzi i dużego zaangażowania ze strony dorosłych. Najlepiej sprawdzą się dla dzieci, które mają dostęp do ogrodu, trudniej przeprowadzić je w warunkach domowych, czy nawet balkonowych.
Oprócz zadań typowo do wykonania w ogrodzie, mamy też oczywiście część do wykonania w zeszycie, m.in stworzymy plan swojego ogrodu czy ułożymy kalendarz ogrodniczy. Dużo jest też informacji teoretycznych, na przykład o żywności ekologicznej, płodozmianie, permakulturze, szkodnikach w ogrodzie i wiele innych.
Ptaki
Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Ptaki, Akademia Mądrego Dziecka, Eve Herrmann, Roberta Rocchi, 40 s., oprawa miękka, HarperCollins Polska 2021
W tym zeszycie poznamy oczywiście różne gatunki ptaków, ale oprócz tego dowiemy się więcej o ich życiu i zwyczajach. Dowiemy się, czym się żywią, jaką pełnią rolę w ekosystemie i jak je dokarmiać zimą. Poznamy trasy ich migracji, przyjrzymy się ich gniazdom i piórom.
Wsród zadań mamy dużo wyklejanek i kolorowanek. Z tych bardziej ambitnych – zbudowanie karmnika czy zainstalowanie budki dla rudzika.
Dziękuję wydawnictwu HarperCollins Polska za możliwość zrecenzowania książek.