Książki dla dzieci

Nowości z serii Czytam sobie – recenzja

Czytam sobie

Serię Czytam sobie od Egmont bardzo polubiliśmy odkąd ją tylko poznaliśmy. Na blogu znajdziecie recenzję poprzednich części, głównie z podserii „Czytam sobie Eko”. Szczególnie właśnie te tematy ekologiczne i ich sposób przedstawnienia przypadły nam do gustu. Nie inaczej jest tym razem. Spośród naszych pięciu nowości, właśnie „Samotny banan”, czyli książka o ekologii, okazała się naszym największym hitem. Podobały nam się również bardzo części: podróżnicza, czyli „Wyprawa Kon-Tiki” oraz o poczcie: „Koperta z kotem”. Piękne są też wiosenne „Koty i kotki”. Natomiast „Bitwa Warwszawska 1920 roku” to już poważna historia, którą odłożyłam na potem.

Ponieważ już w poprzedniej recenzji pisałam o tym jak skonstruowana jest seria, teraz tylko w skrócie to przypomnę. Mamy tu trzy poziomy zaawansowania. W poziomie 1 przypada po ok. 1-2 prostych zdań na stronę oraz 1 wyróżnione słówko do przeliterowania. Poziom 2 to już po kilkanaście zdań, wciąż krótkich, często są to dialogi. Słownictwo jest jednak znacznie trudniejsze. Na każdą rozkładówkę przypada jedno wyróżnione słówko podzielone na sylaby. Poziom 3 oczywiście jest najtrudniejszy, jeszcze więcej tekstu, dłuższe zdania i bardziej skomplikowane słownictwo (na końcu książki znajdziemy słowniczek trudnych wyrazów). We wszystkich poziomach miłym dodatkiem są naklejki .

Samotny banan (poziom 1)

Sylwia Majcher, Anna Ostapowicz

Czytam sobie Samotny banan

Jak już wspomniałam, to nasza najbardziej ulubiona z nowości. To część o ekologii, w tym wypadku o tym, aby nie marnować jedzenia. Banan w kropki przecież wciąż jest dobry i można go użyć do wielu deserów. A ja całkowicie się zgadzam, wykropkowane banany są idealne do koktajli owocowych.

Czytam sobie Samotny banan
Czytam sobie Samotny banan

Koperta z kotem (poziom 1)

Justyna Bednarek, Maja Barska

Czytam sobie Koperta z kotem

Tematem tej części jest poczta, a dokładniej jak wygląda wysyłanie listów. Począwszy od pomysłu jego wysłania, adresowaniu koperty poprzez wizytę na poczcie i radość z otrzymania odpowiedzi. Prosty temat z życia codziennego i dlatego tak ciekawy dla młodego czytelnika.

Czytam sobie Koperta z kotem
Czytam sobie Koperta z kotem

Koty i kotki (poziom 1)

Justyna Bednarek, Magda Kozieł-Nowak

Czytam sobie Koty i kotki

Bardzo wiosenna część, co widać już po tytule i okładce. Bazyli i Cyryl to dwa koty, które wybierają się na wiosenny spacer nad staw. Robi się groźnie, kiedy Bazyli wpada do stawu, na szczęście wszystko kończy się szczęśliwie. W tej części bardzo podobają mi się malownicze, akwarelowe ilustracje Magdy Kozieł-Nowak.

Czytam sobie Koty i kotki
Czytam sobie Koty i kotki

Wyprawa Kon-Tiki (poziom 2)

Joanna Jagiełło, Tomek Kozłowski

Czytam sobie Wyprawa Kon-Tiki

Tu mamy już więcej do poczytania i świetnie, bo tematem jest bardzo ciekawa przeprawa na tratwie z Ameryki Południowej na jedną z wysepek Oceanii. Oparta jest na prawdziwej wyprawie grupki badaczy z 1947 roku.

Czytam sobie Wyprawa Kon-Tiki
Czytam sobie Wyprawa Kon-Tiki

Bitwa Warszawska 1920 roku, czyli cud nad Wisłą (poziom 3)

Ewa Nowak, Agata Kopff

Czytam sobie Bitwa Warszawska 1920 roku, czyli Cud nad Wisłą

Z tą częścią mam niemały kłopot, bo temat wydaje mi się zbyt ciężki, szczególnie jak na naukę czytania. Niemniej jednak opowiadanie o Bitwie Warszawskiej z perspektywy dwójki młodych żołnierzy, Zosi i Antka jest ciekawie napisane. Sporo tu faktów historycznych, dat, nazwisk, ale też wyjaśnione zostało dość klarownie tło historyczne. To książka, która może pomóc w zrozumieniu historii i realiów tamtych czasów.

Czytam sobie Bitwa Warszawska 1920 roku, czyli Cud nad Wisłą
Czytam sobie Bitwa Warszawska 1920 roku, czyli Cud nad Wisłą

Za możliwość zrecenzowania książek dziękuję wydawnictwu Egmont.

Dodaj komentarz