Serię Czytam sobie od Egmont bardzo polubiliśmy odkąd ją tylko poznaliśmy. Na blogu znajdziecie recenzję poprzednich części, głównie z podserii „Czytam sobie Eko”. Szczególnie właśnie te tematy ekologiczne i ich sposób przedstawnienia przypadły nam do gustu. Nie inaczej jest tym razem. Spośród naszych pięciu nowości, właśnie „Samotny banan”, czyli książka o ekologii, okazała się naszym największym hitem. Podobały nam się również bardzo części: podróżnicza, czyli „Wyprawa Kon-Tiki” oraz o poczcie: „Koperta z kotem”. Piękne są też wiosenne „Koty i kotki”. Natomiast „Bitwa Warwszawska 1920 roku” to już poważna historia, którą odłożyłam na potem.
Ponieważ już w poprzedniej recenzji pisałam o tym jak skonstruowana jest seria, teraz tylko w skrócie to przypomnę. Mamy tu trzy poziomy zaawansowania. W poziomie 1 przypada po ok. 1-2 prostych zdań na stronę oraz 1 wyróżnione słówko do przeliterowania. Poziom 2 to już po kilkanaście zdań, wciąż krótkich, często są to dialogi. Słownictwo jest jednak znacznie trudniejsze. Na każdą rozkładówkę przypada jedno wyróżnione słówko podzielone na sylaby. Poziom 3 oczywiście jest najtrudniejszy, jeszcze więcej tekstu, dłuższe zdania i bardziej skomplikowane słownictwo (na końcu książki znajdziemy słowniczek trudnych wyrazów). We wszystkich poziomach miłym dodatkiem są naklejki .
Samotny banan (poziom 1)
Sylwia Majcher, Anna Ostapowicz

Jak już wspomniałam, to nasza najbardziej ulubiona z nowości. To część o ekologii, w tym wypadku o tym, aby nie marnować jedzenia. Banan w kropki przecież wciąż jest dobry i można go użyć do wielu deserów. A ja całkowicie się zgadzam, wykropkowane banany są idealne do koktajli owocowych.


Koperta z kotem (poziom 1)
Justyna Bednarek, Maja Barska

Tematem tej części jest poczta, a dokładniej jak wygląda wysyłanie listów. Począwszy od pomysłu jego wysłania, adresowaniu koperty poprzez wizytę na poczcie i radość z otrzymania odpowiedzi. Prosty temat z życia codziennego i dlatego tak ciekawy dla młodego czytelnika.


Koty i kotki (poziom 1)
Justyna Bednarek, Magda Kozieł-Nowak

Bardzo wiosenna część, co widać już po tytule i okładce. Bazyli i Cyryl to dwa koty, które wybierają się na wiosenny spacer nad staw. Robi się groźnie, kiedy Bazyli wpada do stawu, na szczęście wszystko kończy się szczęśliwie. W tej części bardzo podobają mi się malownicze, akwarelowe ilustracje Magdy Kozieł-Nowak.


Wyprawa Kon-Tiki (poziom 2)
Joanna Jagiełło, Tomek Kozłowski

Tu mamy już więcej do poczytania i świetnie, bo tematem jest bardzo ciekawa przeprawa na tratwie z Ameryki Południowej na jedną z wysepek Oceanii. Oparta jest na prawdziwej wyprawie grupki badaczy z 1947 roku.


Bitwa Warszawska 1920 roku, czyli cud nad Wisłą (poziom 3)
Ewa Nowak, Agata Kopff

Z tą częścią mam niemały kłopot, bo temat wydaje mi się zbyt ciężki, szczególnie jak na naukę czytania. Niemniej jednak opowiadanie o Bitwie Warszawskiej z perspektywy dwójki młodych żołnierzy, Zosi i Antka jest ciekawie napisane. Sporo tu faktów historycznych, dat, nazwisk, ale też wyjaśnione zostało dość klarownie tło historyczne. To książka, która może pomóc w zrozumieniu historii i realiów tamtych czasów.


Za możliwość zrecenzowania książek dziękuję wydawnictwu Egmont.