Książki dla dzieci

Nie tylko magazyn dla dzieci – O Świerszczyku słów kilka

Świerszczyk

Kiedy niedawno dowiedziałam się o Świerszczyku byłam dość zaskoczona, bo nie sądziłam, że to pismo dla dzieci nadal istnieje. A jednak jest, ukazuje się regularnie co 2 tygodnie. Mam na to niezbity dowód w postaci trzech ostatnich egzemplarzy magazynu. W dodatku pod patronatem Świerszczyka działa obecnie kilka ciekawych inicjatyw. Zacznę więc od końca.

 1. Rada Czytających Wiedźm

Rada czytających wiedźm

Rada… to grupa blogerek piszących o książkach dla dzieci. Można ją znaleźć jako grupę na facebooku. Jeśli piszesz o książkach dla dzieci i chciałabyś dołączyć, poproś o dodanie do Grupy. Rada działa od niedawna, ale ma już za sobą dwa spotkania w realu, patronat nad książką (Akademia Pennyroyal) i kilka innych ciekawych inicjatyw w planach.

2. Czytanie lubi dzieci

czytanie lubi dzieci

Tę stronę również znajdziecie na facebooku. Jest to fanpejdż, który publikuje min:

  • recenzje ciekawych książek dla dzieci – wybrane najlepsze recenzje z blogów “Wiedźm”
  • informacje o wydarzeniach np. targach książki, konkursach, inicjatywach,
  • nowości książkowe dla dzieci
  • jak zachęcić dzieci do czytania, powody, dla których warto czytać oraz inne okołoksiążkowe tematy.

Jeśli szukacie dobrego źródła informacji o książce dziecięcej, warto polubić “Czytanie lubi dzieci”.

 3. Magazyn dla rodziców

magazyn dla rodziców

Na stronie internetowej Świerszczyka znajdziecie sekcję dla rodziców. To zbiór artykułów z poradami nie tylko o czytaniu, ale również o wychowaniu, szkole, czasie wolnym i wielu innych tematach. Tu poczytasz m.in. “Jak mądrze chwalić dzieci”, “Jak wprowadzić dziecko w wirtualny świat” czy “Jak nauczyć dziecko samodzielności”.

  1. Świerszczyk – najstarsze czasopismo dla dzieci w Europie

ŚwierszczykPierwszy numer Świerszczyka ukazał się 1 maja 1945 roku. Tytuł wymyśliła Ewa Szelburg-Zarembina. “Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w wojennej zawierusze – ciepła rodzinnego domu.“ Całą bardzo ciekawą historię Świerszczyka przeczytacie tutaj: klik

Tak jak i dawniej, również dziś znajdziecie w Świerszczyku znanych współczesnych ilustratorów i autorów piszących dla dzieci. Każdy numer poświęcony jest osobnemu tematowi przewodniemu. W tych ostatnich były to: opera, małe ojczyzny, rodzeństwo.

ŚwierszczykW środku numeru znajdują się m.in.:

  • pięknie zilustrowane teksty do czytania oraz wiersze,
  • różnego rodzaju zagadki, ćwiczenia, krzyżówki,
  • nauka rysowania,
  • historyjki obrazkowe, komiksy, dowcipy,
  • żetony do wycięcia i instrukcja do gry,
  • ciekawostki z tematu przewodniego,
  • DIY, czyli jak zrobić marakesy z łyżek, roślinki z filcu czy inne ptaszki z kartonu

ŚwierszczykGdybym miała wymienić, co najbardziej podobało mi się w ostatnich numerach, to byłyby to chyba: ciekawostki (sama się czegoś dowiedziałam), wiersz Rafała Witka o operze (“…Jeśli włożysz złe odzienie, zrobisz z siebie przedstawienie”), bajeczki matematyczne, okładkę numeru o małych ojczyznach narysowaną przez Piotra Rychela (Koziołek Matołek płynący w balii z koszulką “I love Pacanów” zamiast żagla), wycinanki Beaty Zdęby (ciekawy pomysł) i rysunkowe zagadki Moniki Hałuchy zilustrowane przez Anitę Graboś.

ŚwierszczykŻałuję, że Mała Czytelniczka jest jeszcze zbyt mała na Świerszczyka, na razie czytamy wierszyki i oglądamy ilustracje. Szczególnie podobają się jej wesołe i kolorowe obrazki z kwadratowej gry a ja przy okazji zachwycam się kreatywnością podpisów pod odznakami: „Bim! Bam! Bom! Bim! Bam! Bom! Tworzę już kolejny tom”, „Daj mi rząd liter, pracuję nad hitem”, „Tworzę utworek na podwieczorek”,

A Wy znacie Świerszczyka? Jakie są Wasze ulubione rubryki?

 

2 komentarze

  • tynka

    30 maja 2017

    Czytałam Świerszczyka jako dziecko. Cieszę się, że teraz poznają go moje dziec. Ponadto to zaszczyt brać udział w tych wszystkich inicjatywach 🙂
    Pozdrawiam

    • Blog Lokomotywa

      1 czerwca 2017

      Czyli to już jest tradycja :). Fajnie mieć takie porównanie. Ciekawa jestem jak wrażenia, czy magazyn bardzo się zmienił.

Dodaj komentarz