Książki dla dzieci

Pory roku – 4 propozycje fajnych książeczek dla dzieci

Pory roku Jaki to miesiąc

Niedawno recenzowałam książkę o porach roku “Wiosna, lato, jesień, zima”, która zainspirowała mnie do poszukiwań tytułów o podobnej tematyce. Dziś więc przedstawiam książeczki dla najmłodszych dzieci, które odnoszą się w jakiś sposób do tematu pór roku, ewentualnie miesięcy. Część z nich mam, część zainteresowała mnie na tyle, że chciałabym je sama w przyszłości skompletować.

  1. Wiosna, lato, jesień, zima…

Wiosna, lato, jesień, zimaWspomniana już wyżej książeczka, o której pisałam tutaj: (klik). Niewielkich rozmiarów, jej główna koncepcja opiera się na przedstawieniu tego samego miejsca o różnych porach roku. Jej największym atutem są przyjemne ilustracje.

 

 

„Wiosna, lato, jesień, zima…”

Tekst: Małgorzata Strzałkowska

Ilustracje: Beata Zdęba

Wydawnictwo: Bajka

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 16

Cena okładkowa: 9,90 zł

Link do opisu książki na stronie wydawnictwa:  klik

 

  1. Seria o ulicy Czereśniowej

wiosna na ulicy czereśniowejWiększość osób jeśli nie zna, to przynajmniej słyszała o tych słynnych książeczkach obrazkowych. Ich cechą charakterystyczną jest ogromna ilość szczegółów na każdej ilustracji. Choć nie zawiera w ogóle tekstu, historie bohaterów możemy prześledzić wędrując po kolejnych stronach książki. My mamy w naszej biblioteczce jedną z części: “Wiosnę na ulicy Czereśniowej”. Wiosna  jest tutaj zaznaczona przez zające, bociany, kwitnące drzewa i dużą ilość kwiatów.

„Wiosna na ulicy Czereśniowej” (w serii również Lato, Jesień i Zima)

Ilustracje: Rotraut Susanne Berner

Wydawnictwo: Dwie siostry

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 14

Cena okładkowa: 36,90 zł

Link do opisu książki na stronie wydawnictwa:  klik

 

  1. Jaki to miesiąc?

Jaki to miesiącTo tak jakby polska wersja ulicy Czereśniowej, a przynajmniej takie było moje pierwsze wrażenie kiedy zobaczyłam tą książkę. Mnóstwo szczegółów i bohaterowie, których odszukujemy na kolejnych kartach książki. Bardzo podoba mi się tu grafika oraz to, że każdy miesiąc to zupełnie inna sceneria. Tej książki jeszcze nie mamy, ale myślę, że to tylko kwestia czasu kiedy trafi do naszych zbiorów.

P.S. Zdjęcie główne tego artykułu to ilustracja z tej książki.

„Jaki to miesiąc”

Ilustracje: Marcin Strzembosz

Wydawnictwo: Muchomor

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 24

Cena okładkowa: 28,00 zł

Link do opisu książki na stronie wydawnictwa:  klik

 

  1. Rok w lesie

rok_w_lesie

Oprócz “Roku w lesie “ jest jeszcze kilka książek z serii “Rok w..” (“Rok w mieście”, “Rok w przedszkolu”), każda z nich ma innego autora. Jednak ta wydaje mi się najciekawsza pod względem tematu i najładniejsza graficznie. Jest to typowa książka obrazkowa. To samo miejsce w lesie pokazane jest w różnych miesiącach i porach dnia. Poznajemy zwierzęta i ich aktywność w ciągu roku i dnia. Ta książka też jest na naszej liście zakupów.

 

„Rok w lesie”

Ilustracje: Emilia Dziubak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 28

Cena okładkowa: 44,90 zł

Link do opisu książki na stronie wydawnictwa:  klik

 

Znacie te książki? Lubicie? Polecacie coś jeszcze dla maluchów w temacie pór roku?

 

Gdzie można kupić?

Wiosna, lato, jesień, zima

 

 

 

 

wiosna na ulicy czereśniowej

 

 

 

 

Jaki to miesiąc

 

 

 

 

rok_w_lesie

 

 

 

 

Tytuł
Pory roku - 4 propozycje fajnych książeczek dla dzieci
Autor

2 komentarze

  • Różane Dzieciństwo

    2 kwietnia 2017

    My mamy całą serię „na ulicy Czereśniowej”, były one u nas hitem, gdy córeczka była w wieku 1-2 lat, teraz też czasami po nie sięgamy, z serii „Rok w…” (ktorą również posiadamy) najmniej podoba nam się „Rok w mieście” ze względu na abstrakcyjne ilustracje. „Jaki to miesiąc?”, który również znajduje się w naszej biblioteczce, jest bardzo ciekawy ze względu na liczne odniesienia do tradycji. Polecamy także „O rety, przyroda!” – książka mówi o zmianach zachodzących w przyrodzie w trakcie roku i jest przeznaczona dla starszych dzieci, ale maluchy też zaciekawi. Dla maluchów interesujące są również książki z serii „Opowiem ci, mamo, co robią…” , w których nie ma wprawdzie podziału na poszczególne miesiące, ale widać w nich zmiany w życiu żab, mrówek czy pszczół w różnych porach roku.

    • Blog Lokomotywa

      3 kwietnia 2017

      Ulica Czereśniowa to naprawdę fajna seria, chociaż córka jeszcze trochę musi do niej dorosnąć. „Jaki to miesiąc” faktycznie pokazuje niektóre polskie tradycje, celna uwaga :). „O rety przyroda” i serii „Opowiem Ci mamo” nie znam jeszcze, ale chyba warto się zapoznać :).

Dodaj komentarz