Książki dla dzieci

Stoi na stacji lokomotywa…

Lokomotywa Juliana Tuwima to jedna z pierwszych książeczek jakie w ogóle kupiłam. Bardzo lubię ten wiersz, więc zastanawiałam się tylko w jakim wydaniu go nabyć. Ostatecznie zdecydowałam się na takie, które jest w małym formacie, rozkładane i, co oczywiste w książkach dla najmłodszych, – w całości kartonowe. Jednak ostatecznie zadecydowało to, że ma oryginalne ilustracje Jana Marcina Szancera, które przypadły mi do gustu.

Stoi na stacji lokomotywa

Poszperałam trochę w internecie, aby dowiedzieć się coś więcej o ilustratorze. Jan Marcin Szancer urodził się na początku ubiegłego wieku (1902), i to tłumaczy ten trochę stary styl. Był specjalistą od ilustrowania książeczek dla dzieci, zaprojektował grafikę do ponad 200 z nich. Przyjaźnił się z Janem Brzechwą i jego utwory często ilustrował. Na koniec ciekawostka: rodzice małego Jana Marcina wynajmowali mieszkanie biednemu krakowskiemu artyście. Gdy ten nie mógł zapłacić za czynsz, zaoferował w zamian lekcje rysunku dla ich syna. Lekcje tak się spodobały naszemu przyszłemu ilustratorowi, że zdecydował się na studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. (1) Ciekawa jestem, o którego artystę chodzi.

Lokomotywa wiersz dla dzieci

Sam utwór Lokomotywa jest niezwykły, do czego chyba nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Wiersze Tuwima dla dzieci są zdecydowanie ponadczasowe. Na pewno będę chciała skompletować je wszystkie. Lokomotywa jest szczególna. Jest napisana tak barwnym językiem, że dosłownie możemy poczuć i usłyszeć odjazd pojazdu. Wiersz pozwala się wykazać czytającemu. Jego rytm, konstrukcja narzuca właściwie sposób czytania, który musi się zmieniać, nabierać prędkości przyspieszać wraz z ruszaniem i rozpędzaniem się maszyny. Na początku to właśnie sposób czytania, intonacja może przyciągnąć uwagę maluszka. Nawet jeśli nie rozumie jeszcze treści.

W tym wydaniu, które zakupiłam naprawdę super jest to, że jest to wersja rozkładana. Rozwijanie książki do harmonijki bardzo się podoba Małej Czytelniczce. Lubi sama się nią bawić, zwijać ją, rozwijać, przestawiać, rzucać. Czasem bawimy się tak, że rozłożoną książeczką jeździmy jak prawdziwą lokomotywą, która sapie “Ciuch, ciuch”. W tym wypadku bardzo to pasuje, bo dużą część książeczki po rozłożeniu (i to z obu stron) zajmuje obrazek lokomotywy. Więc zgrywa się to świetnie.

Lokomotywa, Julian Tuwim

Żeby nie było tak idealnie, to jest też pewien minus. Jak dla mnie niektóre ilustracje są zbyt małe jak dla dziecka. Lepiej by było, gdyby z części z nich zrezygnować, a resztę trochę powiększyć, albo w ogóle zwiększyć format książki, żeby wszystko dobrze było widać. No ale przynajmniej najważniejsza część, czyli lokomotywa jest odpowiednio kolorowa i wyeksponowana.

A Wy lubicie Tuwima? Który z jego wierszy najbardziej Wam się podoba?

 

„Lokomotywa”

Tekst: Julian Tuwim

Ilustracje: Jan Marcin Szancer

Wydawnictwo: Oficyna wydawnicza G&P

Rok wydania: 2015

Cena okładkowa: 6,90 zł

Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: Klik

 

(1) http://www.obliczakultury.pl/component/content/article/187-biografie/1366-jan-marcin-szancer-ilustrator1-naszego-dziecinstwa.

Data recenzji
Nazwa
"Lokomotywa" Julian Tuwim
Ocena
41star1star1star1stargray

2 komentarze

Dodaj komentarz